Spring Walk - Bahar Yürüyüşü [EN-TR]

in #hive-138975last month

Hello my friends, I hope you are having a good day. I have started walking recently but I still have a long way to go. Walking is very popular in our community at the moment. I don't want to be the only one who doesn't share walking posts, so let's go.


In the area where I live, there is a market on Fridays. Do you know where it is? Right in front of my house. When I step out of my house, there's someone in front of my door shouting "I'm selling tomatoes for X price, anyone want to buy?". It's perfect for those who have trouble waking up in the morning. I am sure they will wake you up in a very short time.

April is here and these days it is usually hot in the city I live in. Not scorching hot but sweet hot. Right now we are below seasonal norms and I like that. It's the perfect weather to put on a light jacket and go for a walk. The strangeness of the weather is reflected in the way people dress. Some are wearing shorts and some are wearing jackets xd It can get very cold at night, but you have to be careful not to catch a cold. It's during these transitional seasons that people get sick the most.


I don't live in the city center and if I want to walk that way I have to pass through here. I know it looks like a railroad track but it's a kind of bridge. It also controls the connection of the water you see on the right side to the left side. I like walking here. There are usually ducks on the right side, sometimes I watch them. I can't take pictures because of the fence, but that's okay. Try to visualize the beautiful ducks 😂


There is so much traffic at this intersection at some hours that they have to send traffic police here. It's a mess during rush hour. Fortunately, after 1.5 hours the cars get thinner. Since it is Ramadan, the streets are empty when iftar time approaches. By the way, the car in front of me is the star of the photo. I never noticed it, I was trying to capture a view with the sun.


The arrival of spring has also benefited the trees. Many of them are leafy and colorful. Along with them, the city is also getting colorful. It is getting rid of those cold days. I don't know what this tree is. I tried to look it up on the internet but I couldn't find it. Maybe there is someone here who knows. I apologize for the bad shot, I was just walking under it.


This is the best photo I took during the walk. I love sunset photos, just like sunrise, when the colors are the most beautiful. The sky is not deep blue but it is not dark yet, red and yellow tones can be seen. In the market, people have finished their shopping and the vendors are packing up their stalls.

It was a beautiful walk. I walked about 5 kilometers, not too fast so it wasn't too hard. I will start high tempo walks soon. Thank you very much for reading, I hope you liked it. Take care and have a great day! If you want to share some nice photos from your walks, I'm waiting in the comments!

TR

Selam dostlarım, umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur. Ben bu aralar yürüyüş yapmaya başladım ancak daha kat etmem gereken çok yol var. Bu ara topluluğumuzda da yürüyüş yapmak çok popüler. Tek yürüyüş postu paylaşmayan kişi ben olmak istemiyorum, hadi gidelim.


Yaşadığım bölgede Cuma günleri pazar kuruluyor. Nerede biliyor musunuz? Tam olarak evimin önünde. Evimden dışarı çıktığımda kapımın önünde biri "X fiyata domates satıyorum almak isteyen var mı?" diye bağırıyor. Sabahları uyanmakta zorlananlar için bire bir. Sizi çok kısa sürede uyandıracaklarına eminim.

Nisan ayı geldi ve bu günler genelde yaşadığım şehir sıcak olur. Kavurucu sıcak değil ama tatlı bir sıcak. Şu anda mevsim normallerinin altındayız ve bu benim hoşuma gidiyor. Üzerime hafif bir ceket alıp yürümek için mükemmel bir hava var. Hava durumunun garipliği insanların giyimine de yansımış durumda. Bazıları şort giyiyor bazıları ise ceket xd Geceleri çok soğuk olabiliyor da, üşütmemeye dikkat etmek lazım. İnsanların en çok hasta olduğu zamanlar bu mevsim geçiş zamanları.


Şehir merkezinde yaşamıyorum ve o tarafa yürümek istersem buradan geçmem gerekiyor. Tren yolu gibi görünüyor biliyorum ama bu bir çeşit köprü. Sağ tarafta gördüğünüz suyun sol tarafla olan bağlantısını da kontrol ediyor. Burayı yürümeyi seviyorum. Genelde sağ tarafta ördekler oluyor, bazen onları izliyorum. Tellerden dolayı fotoğraf çekemiyorum ama olsun. Güzel ördekleri kafanızda canlandırmaya çalışın 😂


Bu kavşakta bazı saatlerde o kadar trafik oluyor ki buraya trafik polisi göndermek zorunda kalıyorlar. İş çıkış saatleri tam bir curcuna. Neyse ki 1.5 saat sonra arabalar seyrekleşiyor. Ramazan ayı olduğu için iftar saati yaklaşınca sokaklar bomboş oluyor. Bu arada önümdeki araba fotoğrafın yıldızı olmuş. Hiç fark etmemiştim, güneşle birlikte bir manzara yakalamaya çalışıyordum.


Baharın gelişi ağaçlara da yaradı. Pek çoğu yapraklandı ve renklendi. Onlarla birlikte şehir de renkleniyor tabi. O soğuk günlerinden arınıyor. Bu ağacın ne ağacı olduğunu bilmiyorum. İnternetten araştırmaya çalıştım ancak bulamadım. Belki burada bilen birileri vardır. Kötü çekimim için özür dilerim, sadece altından geçiyordum.


Bu yürüyüş esnasında çektiğim en güzel fotoğraf. Gün batımı fotoğraflarına bayılıyorum. Tıpkı gün doğumu gibi, renklerin en güzel olduğu zamanlar. Gökyüzü masmavi değil ancak henüz kararmamış da, kızıl ve sarı tonları hakim. Pazarda insanlar alışverişini bitirmiş ve satıcılar da tezgahlarını topluyor.

Güzel bir yürüyüştü. Yaklaşık 5 kilometre yürüdüm. Çok yüksek tempoda olmadığı için zorlamadı. Yakında yüksek tempo yürüyüşlere de başlayacağım. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, umarım beğenmişsinizdir. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin! Yürüyüşlerinizden bazı güzel fotoğraflar paylaşmak isterseniz, yorumlarda bekliyorum!

Sort:  

It looks very cool street there , I like this fresh market very :) There is all time something cool to photography :)

Yeah man but I don't like to take pictures of people with my phone. With camera it's something different but with phone people think that you are a pervert 🤣

Ah 😆😆... then get bigger camera 😆👌👌 ... and you can all time let them see what you was photography . 😁

Yeah will do later but no budget for it now 😅

if it is not possible to buy, then borrow the camera for weekends, and you can use it to make resources for yourself..... I just give idea , but if you not like it, it is ok :) 🤗

I'll think about it man, I don't know where can I borrow a camera

start with friends who live nearby.... ask if they have camera to give you for weekends .

Alright will ask them man 😂 I don’t know if they have any

Manually curated by ewkaw from the @qurator Team. Keep up the good work!

Thank you so much @ewkaw, not very well photos like yours but doing my best 😅

Beklenen yürüyüş yazısı gelmiş.🥳 Bekledigimize de değmiş. Çok güzel bir yürüyüş yazısı olmuş, sade ve doğal. Ellerine sağlık

Çok teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim 🙏

🎉 Upvoted 🎉
👏 Keep Up the good work on Hive ♦️ 👏

Thanks @bhattg 👋

@incublus, you are most welcome!


Çok güzel bir manzara yakalamışsın @incublus. Tebrikler.

Teşekkür ederim, bulutlar da çok yardımcı oldular 😅

Yürüyüş postu paylaşmana sevindim, güzel kareler yakalamışsın özellikle gün batımında.

Tren yolu gibi görünüyor biliyorum ama bu bir çeşit köprü.

Tren yolu sanmıştım ben de ama değilmiş, yine de çok benziyor

Bu ağacın ne ağacı olduğunu bilmiyorum. İnternetten araştırmaya çalıştım ancak bulamadım. Belki burada bilen birileri vardır.

Çiçeklerini Gülibrişim ağacına benzettim, çok hoş kokulu bir ağaçtır ama fotoğraftan tam emin olamadım. 🙆‍♀️

Söylediğinize benziyor bu ağaç aslında ama tam olarak o mu emin değilim. Belki yarın öbür gün daha net bir açı bulabilirim 😅

Beğenmenize çok sevindim, daha çok fotoğraf çekmem gerekiyor 📸 Bu aralar çok az çektiğimi fark ettim

Well, that wasn't a bad shot at all. It was kind of aesthetic. Also the sunset view, I liked that

Thanks for sharing your 5km walk.

Congratulations, you received an ecency upvote through the curator @ahmedhayat. Keep spreading love through ecency

Hahaha! We both are curating! 😁

Lol, the ecency is doing so well with exploring the quality content.

At the same time 😅

Glad you liked it mate. How many kilometers you usually walk in a day?

Thanks for ecency vote

Ummm, can't tell the kilometres exactly but 10k-12k steps on average

That's makes around 5 km too. You are doing good man for healthy life

It was fun going with you on your walk!

Curated with an Ecency vote. ❤️

Thanks a lot. I've seen 2 Ecency curator at the same time in my post. That's a luck sign maybe? 😂

Must mean it's a great post!

Thank you so much 🙏😅

You had a nice and long walk dear @incablus, although very few pictures from the colorful market 🙂

I remember my tours of Istanbul a few years ago.
On certain days, in a certain part of the city, there is a street market, where, in addition to fruits and vegetables, clothing is also sold.
On that day, a large number of streets in that part of the city are closed to traffic and stalls are brought to the streets.
I was twice at the market in Fatih, and once in front of the window of the hotel where I was staying, closed streets appeared, I think it was in the Aksaray part of the city.

Who is @incablus first? 😂

Wow you really experienced Turkish culture. Bazaar's are popular here. People sell lots of things as you mentioned. Well I've never visited a bazaar in Istanbul so you know better than me 😅

Good luck, he won't answer.
I see it's 404 😀
Fat fingers, I write in the middle of the night, when I should be sleeping... No wonder.
Sorry for the mistake 🙂

It happens man, I'm just kidding 😂

Everything is OK, of course 🙂
But I'm thinking, what if the one I tagged exists, I would really confuse him 🙂

Yeah probably but he will understand it's a typo 😂

Kapali bazaar is a tourist destination, and these street bazaars are very affordable for the local population.
Recommended if you like cheap shopping 🙂

Yeah, I heard about there but didn't visit yet unfortunately 😊

Hello incublus!

It's nice to let you know that your article will take 14th place.
Your post is among 15 Best articles voted 7 days ago by the @hive-lu | King Lucoin Curator by hallmann

You receive 🎖 0.1 unique LUBEST tokens as a reward. You can support Lu world and your curator, then he and you will receive 10x more of the winning token. There is a buyout offer waiting for him on the stock exchange. All you need to do is reblog Daily Report 262 with your winnings.

2.png


Invest in the Lu token (Lucoin) and get paid. With 50 Lu in your wallet, you also become the curator of the @hive-lu which follows your upvote.
Buy Lu on the Hive-Engine exchange | World of Lu created by szejq

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP or to resume write a word START