Did You Forget Power Up Day? - Power Up Gününü Unuttunuz Mu? [EN-TR]

in #hive-1389752 months ago

Since @traciyork hasn't been around for a couple of months, I've started to see a lot less Power Up posts than usual. This seems strange to me. Do we need an initiative to do Power Up? Yes, of course, it would be good to have one, but it is not mandatory. Besides, @livinguktaiwan still organizes great Power Up day guessing contests. Check them out.

Account Growth

I definitely gained much less HP compared to the previous months. A month ago I had 18613 HP and now I have 19260 HP. So I've gained 650 HP. Not bad, but not very good either. I'm very excited to get to 20000 HP. Maybe I'll be there in a month, maybe I'll be there in two months at the latest. The reason why I was able to improve my account so little this month is because I didn't do enough Power Ups on Power Up days. I'm aware of that and I'm working on it. I can't guarantee that next month will be better because nothing is guaranteed, but I will do my best. In terms of my HBD accumulation, I have almost 200 HBDs, but I wish I had kept them as Hive instead of putting them there. I could have made more by buying and selling during these price spikes, even though before I put them there, these price spikes were not there. That's how unlucky Incublus is!

Curation Rewards

I'm increasing my curation rewards as I should. I managed to earn 121 HP this month, which is 11 HP more than last month. I don't understand how some months are less than the month before, maybe my voting power stays at 100% for a few hours. I pay a lot of attention to this, but it can be missed. To me it should be in a balance but as you can see there are ups and downs every day. How can it go from 9.5 HP on March 18th to 4 HP 2 days later?

Comments

I am still bad when it comes to commenting but on the other hand I am not that bad. From 12256 to 12632 there is a rise of about 400 comments. That's more than 10 comments every day. My goal is to do at least 20, but it seems that the cold weather has affected my comments. I hope to be more active around here when summer comes.

My Goals For the Next Month

My goal for HP is to keep going up 800 HP. Even though I didn't achieve it this month, this is my goal in general. 800 HP every month, sometimes less, sometimes more. In terms of comments, my goal of 20 comments per day continues. You can do it Incublus! As you know, I haven't set goals for curation awards for a very long time because it can be surprising. Hive had a crazy month. In terms of price, it reached its highest levels in about a year. Very close to 50 cents. This is good news and bad news at the same time. The good news is that prices are going up, the bad news is how prices have never been this high in 1 year lol. I hope we will see much better in April.

Thank you very much for reading. I hope you are making the most of today by Power Up. I'm not a super tradition bound person but you have to keep the useful ones and this is one of them. Take care and have a great day! Avoid Monday syndrome as much as possible.

TR

Birkaç aydır @traciyork ortalarda olmadığı için olağandan çok daha az Power Up postu görmeye başladım. Bu bana garip geliyor. Power Up yapmak için illa bir girişime mi ihtiyacımız var? Evet, tabi ki olsa iyi olur ancak bu mecburi değil. Üstelik hala @livinguktaiwan harika Power Up günü tahmin yarışmaları düzenliyor. Bir göz atın derim.

Hesap Gelişimi

Geçen aylara oranla çok daha az HP kazandığım kesin. Bir ay önce 18613 HP'ye sahiptim ve şu anda 19260 HP'ye sahibim. Yani 650 HP kazanmışım. Kötü değil ama çok iyi de sayılmaz. 20000 HP'ye ulaşmak için oldukça heyecanlıyım. Belki de bir ay sonra orada olacağım, en geç iki ay içinde orada olacağım kesin gibi görünüyor. Bu ay hesabımı bu kadar az geliştirebilmiş olmamın sebebi Power Up günlerinde yeterince Power Up yapmamam. Bunun farkındayım ve üzerine çalışıyorum diyebilirim. Bir sonraki ay daha iyisinin geleceğini garanti edemem çünkü hiçbir şey garanti değildir ancak elimden geleni yapacağım. HBD birikimim konusunda neredeyse 200 HBD'ye sahibim ancak keşke onları oraya koymak yerine Hive olarak tutsaymışım. Fiyatların bu yükselişlerinde al sat yaparak daha fazlasını kazanabilirdim. Gerçi ben onları oraya koymadan önce bu fiyat artışları ortada yoktu. Incublus işte bu kadar şanssız!

Kürasyon Ödülleri

Olması gerektiği gibi kürasyon ödüllerimi artırıyorum. Bu ay 121 HP kazanmayı başardım, bu da geçen aydan 11 HP daha fazla demek. Bazı aylar nasıl bir önceki aydan daha az olduğunu anlamıyorum. Belki de oy gücüm %100'de birkaç saat kalıyordur. Buna çok dikkat etsem de gözden kaçabiliyor. Bana göre bunun bir dengede olması gerekir ama gördüğünüz gibi her gün inişler ve çıkışlar var. 18 Martta 9.5 HP iken 2 gün sonra nasıl 4 HP'ye kadar düşebiliyor?

Yorumlar

İşler yorum yapmaya geldiğinde hala kötüyüm ama öte yandan o kadar da kötü değilim. 12256'dan 12632'ye yaklaşık 400 yorum bir yükseliş var. Bu her gün 10 yorumdan daha fazlasını yapmak demek. Hedefim bunu en azından 20 yapabilmek ama görünüşe göre soğuk havalar yorumlarımı da etkiledi. Yaz geldiğinde buralarda daha aktif olabilmeyi umut ediyorum.

Gelecek Ay Hedeflerim

HP olarak hedefim 800 HP yükselmeye devam etmek. Bu ay bunu başaramamış olsam da genel olarak hedefim bu. Her ay 800 HP. Bazen daha az bazen daha fazla. Yorum konusunda günlük 20 yorum hedefim devam ediyor. Yapabilirsin Incublus! Kürasyon ödülleri konusunda bildiğiniz gibi çok uzun zamandır hedef koymuyorum çünkü şaşırtıcı olabiliyor. Hive çılgın bir ay geçirdi. Fiyat olarak yaklaşık 1 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. 50 cente çok yaklaştı. Bu bir yandan iyi bir haber bir yandan da kötü. İyi haber fiyatlar yükseliyor, kötü haber fiyatlar 1 yılda nasıl hiç bu kadar yükselmedi lol. Umarım Nisan ayında çok daha iyisini görürüz.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım bugünü Power Up yaparak değerlendiriyorsunuzdur. Geleneklere süper bağlı bir insan değilim ancak faydalı olanları sürdürmek gerekiyor ve bu da onlardan bir tanesi. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin! Pazartesi sendromundan mümkün olduğunda uzak durun.

Sort:  

Gaining 620hp in a month.... That's huge man. See it from my pov.

I have been collecting liquid hive for a while and have some in different wallets. Let's see what I do of it.

Of course, it depends on your point of view and your goals, man. You've been posting regularly lately and you seem to be doing well. Liquid Hive accumulation has its advantages too. When I keep it as HP, I can earn 1% per month with my Curation rewards.

Well, thanks for the compliment. My fans are everywhere and it is good to see the branches spreading in Turkey.

I also want to have a lot of hp in my account but it will take quite a while. Like rewarding people some cents when they comment under your post is some other level of joy.

Exactly! You describe having some stake perfectly 🎉

!DHEDGE
@tipu curate

Thanks for the support man 🙏

Greetings, I hope you have a lot of progress and thank you very much for the support you give us in the community.

You are welcome mate 👋

Big achievement! 🥳
Probably people are powering down or what..

Thanks a lot.
I've no idea 🤷‍♂️

Hesabının güçlendiğini görmek beni mutlu ediyor. Daha güzel ve daha güçlü bir hesaba ulaşmanı ümit ediyorum başarılar.

Teşekkür ederim, umarım siz de hesabınızı güçlendirmeye devam edersiniz 🙏

Rica ederim inşallah

Congratulations @incublus! You received a personal badge!

You powered-up at least 10 HIVE on Hive Power Up Day! This entitles you to a level 1 badge.
Participate in the next Power Up Day and try to power-up more HIVE to get a bigger Power-Bee.
May the Hive Power be with you!

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking

Check out our last posts:

Be ready for the May edition of the Hive Power Up Month!

İstikrarla etkinliğe katılman çok güzel. Tebrikler arkadaşım. Hesabını günden güne güçlendirmen ilham verici.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Elimden geldiğince güçlenmeye devam ediyorum 🙏